Ucho zewnętrzne składa się z małżowiny i przewodu słuchowego zewnętrznego a od ucha środkowego oddziela g błona bębenkowa. Sama małżowina uszna jest natomiast zbudowana z chrząstki otoczonej ochrzęstną, tkanki podskórnej oraz skóry.
Ucho środkowe tworzy błona bębenkowa oraz kosteczki słuchowe: młoteczek, kowadełko oraz strzemiączko. Ważną rolę w uchu środkowym spełniają mięśnie śróduszne: mięsień strzemiączkowy oraz napinacz błony bębenkowej. Wszystkie wymienione elementy uczestniczą w procesie przewodzenia dźwięku.
W uchu wewnętrznym znajdują się receptory narządu słuchu i równowagi. Część ucha wewnętrznego, która odpowiada za odbieranie bodźców akustycznych, nazywana jest ślimakiem ze względu na kształt, który przypomina. W nim znajdują się komórki odpowiedzialne za odbieranie i przekształcanie bodźca akustycznego w impulsy nerwowe.
Centralna część narządu słuchu składa się z ośrodków słuchowych mózgu zlokalizowanych w pniu mózgu i ośrodkach kory mózgowej.
Jeśli występują zarówno czuciowe, jak i przewodzeniowe komponenty ubytku słuchu, mówimy wtedy o niedosłuchu mieszanym. Dlatego jednoczesne uszkodzenie ucha środkowego i ucha wewnętrznego może prowadzić do niedosłuchu mieszanego. Ubytek słuchu mieszany występuje na przykład u osób starszych, u których rozpoczął się proces starzenia słuchu (presbyacusis), ze współistniejącą chorobą ucha środkowego. Chociaż przewodzeniowy komponent niedosłuchu można usunąć chirurgicznie, to komponenty odbiorcze pozostaną i mogą się pogłębić.
Fale dźwiękowe propagujące się w powietrzu docierają również bezpośrednio na kości czaszki, pobudzając je do drgań. Wibracje kości pobudzają z kolei do drgań ślimak, a dalszy proces odbioru dźwięku przebiega analogicznie jak w opisanym powyżej, przewodnictwie powietrznym.
Copyright © 2025 - OTOTECHNIKA Aparaty Słuchowe. All rights reserved