Aparaty słuchowe – rodzaje

APARATY SŁUCHOWE PODZIAŁ POD WZGLĘDEM BUDOWY

Rodzaje aparatów słuchowych ukazujące ich wielkość oraz umiejscowienie na uchu i w przewodzie słuchowym Pacjenta.
Najmniejsze na świecie aparaty słuchowe typu IIC, ukryte w kanale słuchowym i kompletnie niewidoczne dla innych osób.

Aparaty słuchowe głęboko kanałowe (IIC)

Najmniejsze aparaty słuchowe, zupełnie niewidoczne. Wykonywane na podstawie pobranego odcisku ucha Pacjenta. Umieszczone tuż przy błonie bębenkowej w kanale słuchowym. Możliwość zastosowania tego typu aparatów słuchowych zależna jest od głębokości niedosłuchu oraz wielkości przewodu słuchowego pacjenta. W aparatach IIC używane są baterie w rozmiarze 10 (najmniejsze). Aby zachować jak najmniejszy rozmiar, aparat słuchowy IIC nie ma dodatkowych funkcji takich jak bluetooth, czy regulator manualny.

Dyskretne aparaty słuchowe typu CIC, umiejscowione wewnątrz kanału słuchowego kompatybilne z telefonem komórkowym.

Aparaty słuchowe dokanałowe (CIC)

Umieszczone w przewodzie słuchowym dyskretne aparaty słuchowe, które są widoczne dopiero z bardzo bliskiej odległości, po odciągnięciu małżowiny. Wykonane na podstawie pobranego wycisku ucha Pacjenta. Możliwość zastosowania tego typu aparatów słuchowych zależna jest od głębokości niedosłuchu oraz wielkości przewodu słuchowego pacjenta. Dokanałowe aparaty słuchowe pracują na baterię w rozmiarze 10 (najmniejsze). Aby zachować jak najmniejszy rozmiar, aparat CIC nie ma dodatkowych funkcji takich jak bluetooth, czy przełącznik manualny.

Małe douszne aparaty słuchowe typu ITE, delikatnie wystające w ucha z łącznością bezprzewodową bluetooth.

Aparaty słuchowe wewnątrzuszne (ITE)

Obudowa aparatu słuchowego ITE zajmuje cały przewód słuchowy oraz część małżowiny usznej. Wykonana jest na podstawie odlewu ucha Pacjenta. Możliwość zastosowania tego typu aparatów słuchowych w mniejszym stopniu zależna jest od głębokości niedosłuchu oraz wielkości przewodu słuchowego pacjenta. W aparatach słuchowych ITE używane są baterie w rozmiarze 312 lub 13 o dłuższej żywotności. Wewnątrzuszny aparat słuchowy może być wyposażony w funkcję bluetooth oraz przełącznik manualny. To rozwiązanie może być stosowane u osób, którym zależy na dyskrecji, ale potrzebują dużego wzmocnienia.

Niewidoczne zauszne aparaty słuchowe typu RIC ze słuchawką w uchu oraz łącznością bezprzewodową bluetooth.

Aparaty słuchowe zauszne z umieszczoną w uchu słuchawką (RIC)

Ten typ aparatu słuchowego ma niewielkie rozmiary i nowoczesny wygląd. Dyskretny aparat słuchowy RIC umieszczony jest za uchem, natomiast dźwięk do ucha doprowadza cieniutki przewód zabezpieczony silikonową osłonką i zakończony słuchawką. Słuchawka umieszczona jest w uchu za pomocą miękkiej silikonowej nasadki lub za pomocą wkładki indywidualnej, wykonanej na podstawie odlewu ucha Pacjenta. Dzięki takiej konstrukcji aparat słuchowy typu RIC może być mniejszy, a tym samym bardziej dyskretny. Budowa pozwala również zmniejszyć sprzężenie zwrotne, zwłaszcza w przypadku wymaganego dużego wzmocnienia. Jest zatem odpowiedni dla osób również z głębokim niedosłuchem. Aparat słuchowy RIC może działać na baterii 10, 312, 13, oraz z wbudowanym akumulatorem. Aparaty słuchowe RIC mogą posiadać funkcje bluetooth oraz przełączniki manualne.

Aparaty słuchowe dużej mocy z indywidualnie dopasowaną wkładką uszną na podstawie wycisku ucha do głębokiego niedosłuchu.

Klasyczne zauszne aparaty słuchowe (BTE)

Najbardziej klasyczna wersja zausznych aparatów słuchowych. Dostępna w kilku wielkościach oraz kształtach obudowy. Większe modele dedykowane są użytkownikom z głębokim niedosłuchem lub mającym problemy manualne. Aparaty słuchowe BTE pracują na bateriach 312,13, 675 lub wbudowanych akumulatorach. Wzmocnione dźwięki dostają się do ucha za pomocą miękkiego dźwiękowodu, połączonego z aparatem, oraz indywidualną wkładką uszną, dopasowaną kształtem do ucha Pacjenta. Dźwiękowód może być grubszy (patrz zdjęcie) lub bardziej dyskretny. Klasyczne aparaty słuchowe mogą posiadać funkcje bluetooth oraz przełączniki manualne.

Często zadawane pytania - FAQ

Decyzja dotycząca wyboru odpowiedniego aparatu słuchowego uzależniona jest od wielu czynników. Osoby z niedosłuchem, które poszukują modelu prostego w obsłudze, a jednocześnie wyposażonego w liczne funkcje, zapewne zdecydują się na aparat zauszny typu BTE. Z kolei osoby preferujące model niewidoczny najprawdopodobniej wybiorą aparat typu ITE lub CIC. Do pierwszej grupy najczęściej zaliczają się seniorzy oraz osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności, natomiast do drugiej grupy przynależą młodsze osoby, w tym dzieci oraz nastolatki.

Od wielu lat wśród pacjentów toczy się dyskusja dotycząca wyboru najlepszego typu aparatów słuchowych. Podstawowy podział obejmuje modele zauszne oraz wewnątrzuszne. W rzeczywistości kluczowe znaczenie przy dokonywaniu wyboru tych urządzeń mają wyniki badań medycznych. W przypadku, gdy audiogram pacjenta wykazuje stromy spadek (przy niedosłuchu o stopniu głębokim), zdecydowanie bardziej odpowiednie będą aparaty słuchowe zauszne. Natomiast w przypadku niedosłuchów o charakterze płaskim, o lekkim lub średnim stopniu, pacjent ma możliwość wyboru między modelem zausznym a wewnątrzusznym. Należy również podkreślić, iż istotnym czynnikiem jest anatomia ucha, a szczególnie struktura przewodu słuchowego zewnętrznego. W przypadkach wąskich przewodów, wykonanie aparatu wewnątrzusznego może być czasami niemożliwe. W związku z tym, zaleca się konsultację z protetykiem słuchu w celu ustalenia możliwości wykonania odpowiedniego aparatu.

Zapytania o aparaty wewnątrzkanałowe są powszechne, ponieważ z łatwością ukrywają się w uchu i są niemal niewidoczne. Niestety, nie zawsze są one odpowiednie dla wszystkich osób borykających się z niedosłuchem. Nie poleca się ich szczególnie w następujących przypadkach:

  1. Osoby z ubytkami wysokoczęstotliwościowymi, które nie mają problemów z niskimi częstotliwościami. W takich sytuacjach lepszym rozwiązaniem będą miniaturowe aparaty zauszne oraz zastosowanie protezowania otwartego. Ta metoda polega na tym, że wkładka uszna ma duży otwór, przez co nie zatyka kanału słuchowego, a podczas programowania aparatów unika się wzmocnienia dla niskich częstotliwości, w których Pacjent słyszy dobrze.
  2. Osoby z bardzo wąskim kanałem słuchowym.
  3. Osoby z ograniczoną sprawnością manualną lub słabym wzrokiem.
  4. Osoby z tendencją do nadmiernego wydzielania woskowiny. W tym przypadku zdecydowanie lepszym wyborem będzie aparat zauszny z wkładką, którą można łatwo przemywać.

W aparatach wewnątrzkanałowych znajduje się specjalny filtr, na którym gromadzi się woskowina, co wymaga częstej wymiany. W przypadku jego zatkania dźwięk nie dociera do ucha. Ponadto filtr ten ma siateczkę, przez którą zanieczyszczenia nie mogą przedostać się do wnętrza aparatu. Niedokonywanie wymiany filtrów może prowadzić do uszkodzenia słuchawki umieszczonej bezpośrednio pod filtrem.
Obecnie dostępne są również małe modele zauszne, które całkowicie chowają się za uchem. Zyskują one na popularności i są często wybierane przez Pacjentów ze względu na komfort noszenia i łatwość obsługi.

Wiele aparatów słuchowych zasilanych jest bateriami powietrzno-cynkowymi, jednak w naszej ofercie znajdują się również urządzenia ładowalne, które są promowane ze względu na aspekty ekologiczne oraz łatwość użytkowania dla osób, które nie chcą lub nie mogą wymieniać baterii.

W niniejszym opracowaniu przedstawimy kilka istotnych argumentów zarówno za, jak i przeciw zastosowaniu tradycyjnych baterii, jak również akumulatorów, czyli wersji ładowalnej.
Baterie tradycyjne:
W przeszłości w aparatach słuchowych dominowały baterie rtęciowo-cynkowe. Obecnie, najczęściej stosowanymi rozwiązaniami są baterie cynkowo-powietrzne, które oferują stabilne napięcie oraz są bardziej przyjazne dla środowiska. Ich popularność wynika także z korzystnego stosunku jakości do ceny. Baterie do aparatów słuchowych charakteryzują się niewielkimi rozmiarami, co umożliwia ich łatwe transportowanie. Wymiana baterii może odbywać się w dowolnym miejscu, niezależnie od dostępu do źródła zasilania. Należy jednak zauważyć, że dla osób o ograniczonej sprawności manualnej, wymiana małych baterii może stanowić pewien problem. Dodatkowo, użytkownik musi pamiętać o wcześniejszym zakupie i posiadaniu zapasu baterii, aby uniknąć sytuacji, w której aparat przestaje działać, a w pobliżu nie ma dostępnych punktów sprzedaży, takich jak sklepy czy gabinety protetyki słuchu.
Akumulatory, czyli wersja ładowalna:
Wymóg regularnej wymiany baterii w aparacie słuchowym oraz konieczność zabierania ze sobą ich zapasu na dłuższe podróże mogą być uciążliwe. Nowoczesne aparaty słuchowe są zasilane akumulatorami, co eliminuje wiele z tych problemów. Po jednokrotnym naładowaniu akumulatora, zapewnia on działanie aparatu nawet do 24 godzin czli dwa całe dni użytkowania. Nowatorska technologia akumulatorów litowo-jonowych gwarantuje również wydłużoną żywotność o 40% w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań. Ładowanie aparatu słuchowego odbywa się równie łatwo, jak w przypadku telefonów komórkowych. Niektóre modele stacji ładujących mogą jednocześnie pełnić funkcję osuszania aparatu słuchowego oraz stanowić solidny futerał ochronny. Na rynku istnieją również ładowarki z power bankiem czyli wbudowanym akumulatorem dzięki któremu aparaty słuchowe mogą być ładowane na przykład w podróży bez konieczności podłączania kabla zasilającego do gniazdka.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Copyright © 2025 - OTOTECHNIKA Aparaty Słuchowe. All rights reserved