"Kluczowym zadaniem realizowanym przez aparaty słuchowe jest poprawa rozumienia mowy u osoby z ubytkiem słuchu"
Wśród docierających do nich dźwięków nieustannie szukają sygnału mowy. Mikrofony kierunkowe zmieniają swoją charakterystykę nawet kilkadziesiąt razy na sekundę. Dzięki temu wychwytują mowę nawet z trudnego środowiska akustycznego. W procesie tym pomagają wysoko zaawansowane systemy takie jak system uwydatniania mowy czy redukowania szumu. Poprawiają one komfort słuchania i rozumienia mowy, bez potrzeby dodatkowego wysiłku ze strony użytkownika. Dźwięki zebrane przez mikrofony w procesie próbkowania i kwantyzacji zostają przetworzone do postaci cyfrowej. W aparatach słuchowych wyższej klasy proces ten przebiega szybciej i dokładniej. W efekcie otrzymujemy wyższą jakość dźwięku i bardziej naturalne brzmienie. Zgodnie z opatentowanymi algorytmami producenta, zero-jedynkowa (cyfrowa) forma sygnału jest analizowana i modelowana przez procesor DSP (cyfrowy procesor sygnału) aparatu słuchowego. To właśnie na tym etapie zachodzą niezbędne procesy, takie jak wzmocnienie sygnału mowy, kompresja sygnału, eliminacja sprzężenia zwrotnego, redukcja szumów oraz przeniesienie częstotliwości sygnału do obszaru słyszalnego przez Pacjenta. Oprócz opisanego przetwarzania dźwięku zostanie on również wzmocniony do wymaganego poziomu, uwarunkowanego indywidualnym progiem słuchu Pacjenta. Liczba kanałów, w które wyposażony jest dany aparat słuchowy, decyduje o jego dokładności i precyzji w obróbce dźwięku. Odpowiednio dopasowany sygnał przyjmuje ponownie formę analogową, tak aby słuchawka aparatu słuchowego mogła go odpowiednio dostarczyć do ucha pacjenta, bezpośrednio lub przez wkładkę uszną (jeśli jest to urządzenie zauszne). Ponieważ otaczający dźwięk został wzmocniony do poziomu powyżej progu słyszalności, Pacjent może go słyszeć, a dzięki odpowiedniemu przetwarzaniu może nawet usłyszeć głos z większej odległości.
Dopasowanie aparatów słuchowych jest skomplikowanym procesem. Nie można zakupić aparatu słuchowego w taki sam sposób, jak inne urządzenia elektroniczne, na przykład telefon czy telewizor. Każdy aparat słuchowy dysponuje określonymi parametrami technicznymi, które muszą być odpowiednio dostosowane do wyników badań słuchu pacjenta. Proces ten nie jest jednorazowy, lecz stanowi ciągłą współpracę, podczas której, nawet po dokonaniu wyboru i odbiorze aparatów słuchowych, pacjent będzie wymagał wsparcia protetyka słuchu.
Dopasowanie aparatów słuchowych zazwyczaj trwa około 45-60 minut. Należy jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach wizyta może się przedłużyć i trwać dłużej niż 60 minut. Czas ten jest kwestią bardzo indywidualną.
W przypadku obustronnych ubytków słuchu zaleca się stosowanie dwóch aparatów słuchowych. Jest to niezbędne, aby uzyskać równomierne wspomaganie oraz bodźcowanie słuchu po obu stronach. Dążenie do równowagi w zakresie słyszenia możliwe jest jedynie przy zastosowaniu dwóch aparatów. Dwa aparaty słuchowe zapewniają także poprawę jakości słyszenia w hałasie, lepsze rozumienie mowy oraz ułatwiają lokalizację źródła dźwięków. Obustronne słyszenie daje nam zatem nie tylko poczucie komfortu, lecz także bezpieczeństwa. Jeśli pragną Państwo unikać rezygnacji z lepszej jakości życia oraz nie pragną skazywać ucha, które nie jest wyposażone w aparat słuchowy, na pogarszanie się zdolności słyszenia, wybór staje się jednoznaczny. W przypadku obustronnego niedosłuchu zalecane jest stosowanie dwóch aparatów słuchowych.
Mowa emitowana przez urządzenia, takie jak telewizor, różni się od dźwięku, który słyszymy w bezpośrednim odbiorze. W takiej sytuacji zaleca się zgłoszenie do naszego oddziału, gdzie protetyk przeprowadzi ocenę aparatów oraz wkładek. Może okazać się, że pomocna będzie jedynie dodatkowa regulacja aparatów słuchowych lub ustawienie odpowiedniego programu telewizyjnego. Dodatkowo, pomocne może być zastosowanie urządzeń wspomagających zrozumienie mowy podczas oglądania telewizji. Takie urządzenia mogą Państwo wcześniej przetestować w swoim domu, a dopiero po ocenie ich użyteczności podjąć decyzję o ich zakupie w OTOTECHNIKA Aparaty słuchowe.
Aparat słuchowy może emitować donośny, piskliwy dźwięk w przypadku wystąpienia tzw. sprzężenia zwrotnego. Przyczyny tego zjawiska mogą być następujące:
W pierwszym przypadku należy wykonać nową wkładkę uszną lub obudowę aparatu wewnątrzusznego. W drugim przypadku konieczna będzie wymiana dźwiękowodu (wężyka). W trzecim przypadku należy udać się do lekarza laryngologa celem usunięcia korka woskowiny nowego.
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
Copyright © 2025 - OTOTECHNIKA Aparaty Słuchowe. All rights reserved