Aparat słuchowy jest urządzeniem medycznym, które jest starannie dopasowywane do indywidualnych wyników badań słuchu pacjenta. Nie istnieje ryzyko, iż jego stosowanie mogłoby prowadzić do uszkodzenia słuchu. Niekiedy pacjenci, po dłuższym okresie korzystania z aparatów słuchowych, zgłaszają wrażenie, że po ich zdjęciu słyszą gorzej niż przed rozpoczęciem ich noszenia. W przypadku przeprowadzenia badania słuchu okazuje się jednak, że nie ma żadnych zmian w jakości słyszenia. Wynika to z faktu, że pacjenci korzystający z aparatów słuchowych dokonują porównania swoich odczuć związanych ze słyszeniem w stanie przed i po nałożeniu aparatu.
Fakt nie stosowania aparatów słuchowych może przyczynić się do szybszego pogarszania się słuchu oraz rozumienia mowy w porównaniu do sytuacji, gdyby były one stosowane. Aparat słuchowy pełni ważną funkcję rehabilitacyjną, gdyż nie tylko częściowo lub całkowicie rekompensuje pogorszone słyszenie i rozumienie mowy (analogicznie do okularów w przypadku wad wzroku), ale również może spowolnić proces pogłębiania się niedosłuchu oraz rozumienia mowy, poprzez „pobudzanie” ucha do pracy. Aparaty słuchowe stymulują komórki słuchowe oraz mózg, angażując je w proces percepcji dźwięków. Dzięki temu ucho oraz cała droga słuchowa zyskują okazję do regularnego treningu. Brak bodźców dźwiękowych może prowadzić do utraty zdolności rozróżniania dźwięków, co wielu pacjentów opisuje jako „słyszę, ale nie rozumiem”.
Aparaty słuchowe należy nosić codziennie, najlepiej przez tyle czasu, ile jest to konieczne dla zapewnienia komfortu. Urządzenia te, poprzez stymulację komórek słuchowych, odgrywają kluczową rolę w rehabilitacji słuchu. Uszy stanowią bramę do mózgu, gdzie zachodzi proces przetwarzania dźwięków docierających do nas. Aby informacje przekazywane do mózgu były adekwatne, uszy muszą prawidłowo odbierać słyszane dźwięki i słowa. W przypadku uszkodzenia słuchu, możliwość taka istnieje jedynie dzięki stosowaniu aparatów słuchowych.
Copyright © 2025 - OTOTECHNIKA Aparaty Słuchowe. All rights reserved